جان الله هاشم زاده روزنامه نگار افغان در پاکستان به قتل رسید

گزارشگران بدون مرز با تاسف فراوان از قتل خبرنگار افغان جان الهش هاشم زاده مطلع شد. این خبرنگار ٣٧ ساله صبح امروز به هنگامی که در یک وسیله نقلیه عمومی به سوی شهر پیشاور در حرکت بود با شلیک چهار گلوله از سوی افراد ناشناس به قتل رسید.
گزارشگران بدون مرز مراتب تسلیت خود را به خانواده و همکاران جان الهق هاشم زاده اعلام می کند. این حادثه یادآور این واقعیت است که روزنامه نگاران افغان در همه جا در خطر هستند و تائید عدم امنیت برای همه خبرنگاران در پاکستان است. ما از دولت پاکستان خواهان تحقیق جدی در این باره و معرفی آمران و عاملان این قتل هستیم. باید با مصونیت پیگرد قضایی به شکل جدی مبارزه کرد و به قتل روزنامه نگاران پایان داد.
بنا بر شهادت مسافران اتوبوس جان الله هاشم زاده بر اثر شلیک مردان ناشناس به موتور حامل خبرنگار وی در جا به قتل رسید و یکی از مسافران موتور زخمی گردید. پیکر روزنامه نگار به شفاخانه جمرود انتقال یافته تا پس از مراحل قانونی به خانواده تحول داده شود.
دانش کروخیل مدیر آژانس خبری پژواک که جان الله هاشم زاده از چهار سال پیش با آن همکاری دارد به گزارشگران بدون مرز در این باره گفت » خبرنگاری حرفه ای و پرکار بود که مجموعه وقایع را در انسوی مرز برای بسیاری از رسانه ها پوشش خبری می داد. برای پی بردن به اینکه چه کسی او را کشته است باید دید چه کسانی نمی خواهند مردم از خبرهای آن سوی مرز باخبر شوند.»
جان الله هاشم زاده سه هفته پیش از سوی افرادی ناشناس برای ترک کار و محل اقامت خود تهدید شده بود. وی دانشجوی دانشگاه خصوصی روزنامه نگاری پیشاور و همکار بسیاری از رسانه ها در افغانستان و پاکستان از جمله آژانس پژواک، تلویزیون های شمشاد، آریانا و روزنامه های وحدت و سهار بود.
منطقه معروف خیبر در شمال غرب پاکستان از خطرناکترین مناطق جهان برای روزنامه نگاران است. طالبان نبردی پرخشونت را برای تسلط بر منطقه به پیش می برند. از اغاز سال میلادی ٢٠٠٩ جان الله هاشم زاده پنجمین خبرنگار کشته شده در پاکستان و دومین روزنامه نگار افغانی است که به قتل رسیده است

2 دیدگاه

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.