کشته و زخمی شدن بیش ازصد تن در قندهار جهانیان را تکان داده است


بیش از چهل و سه غیر نظامی در یک سوءقصد انتحاری در قندهار کشته شدند. این سوءقصد همچنین شصت و چهار زخمی در پی داشته است. سوءقصد قندهار که در مرکز این شهر و در نتیجۀ انفجار کامیونی حاوی مواد منتفجره بوده است، بزرگترین سوءقصد تروریستی در افغانستان از هفتم ژوییۀ سال گذشته به این سو است که در آن سفارت هند در کابل مورد هدف قرار گرفته و در نتیجۀ آن بیش از شصت تن جان خود را از دست داده بودند.
بنا به گفتۀ شاهدان، یک هتل، تعدادی واحد تجاری و بیش از ده ساختمان مسکونی در نتیجۀ این انفجار تخریب شده و احتمال وجود اجساد دیگری در زیر آوار ناشی از تخریب ها و جود دارد.
در ساعات اولیۀ پس از انفجار، فرماندۀ پلیس قندهار، کشته شدن سی و شش غیر نظامی را تایید کرد. به گفتۀ وی پلیس به عملیات یافتن اجساد در زیر آوار ادامه می دهد و احتمال می رود شمار کشته شدگان افزایش یابد.
انفجار در نزدیکی یک هتل صورت گرفته است که محل اقامت خارجیان بوده و در فاصلۀ کمتر از یک کیلومتری منزل مسکونی احمد ولی کرزی، رئیس شورای ایالتی قندهار و برادر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان قرار دارد. ظاهراً هدف این سوءقصد انتحاری، موسسۀ ژاپنی سیتا بوده است. احمد کرزی با اشاره به شدت انفجار، به خبرگزاری فرانسه گفته است که هیچ ژاپنی در ساختمان نبوده است اما امکان حضور کارگران افغان و پاکستانی در ساختمان بسیار است.
تاکنون مسوولیت این سوءقصد از سوی هیچ گروهی بعهده گرفته نشده است اما سخنگوی وزارت کشور آنرا به طالبان نسبت می دهد. غیر نظامیان افغان بیشترین قربانیان حملات تروریستی در این کشورند. بر اساس اعلام سازمان ملل، تنها در شش ماهۀ نخست سال جاری، بیش از ١٠٠٠ غیر نظامی کشته شده اند.
سکرترجنرال ملل متحد آقای بان کی مون ، کای آییدی نماینده فرستاده شده ملل متحد در امور افغانستان، و ریس جمهورکرزای این حمله وحشیانه را محکوم نموده اند و خواهان تحقیق در مورد شده است و به همین اساس نماینده دولت برای ارزیابی دقیق حمله به قندهار سفر نموده است.

گزارش: آر اف ای

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.