نهاد های جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر در آستانه ی کنفرانس لندن

درحالی که مسوولان حکومت افغانستان بحث مذاکره با طالبان را در اولویت نشست لندن که قرار است امروز ۲۸ ماه جاری میلادی برگزار شود، شماری از نهاد مربوط به جامعه ی مدنی و فعالان حقوق بشر روز دوشنبه هر نوع مذاکره با گروه طالبان را در مغایرت با دموکراسی و آزادی بیان خواندند. شرکت کنندگان در این همایش تاکید کردند که طالبان به هیچ وجه جدآ از گروه تروریستی القاعده تلقی شده نمی توانند.
رهنورد زریاب نویسنده و پژوهشگر امور فرهنگی که در این نشست سخن می گفت؛ بیان داشت: امارت چند ساله ی گروه طالبان به عنوان سیاه ترین دوره در تاریخ افغانستان به حساب می آید، بنا بر این اگر این گروه را دوباره در قدرت شریک سازند و برای آنان صلاحیت داده شود، در این صورت افسانه پوچ عدالت اجتماعی چه خواهد شد؟ زریاب هم چنان گفت: سران گروه شورشی طالب که به هیچ اصولی پابند نبوده و نیستند، گماشته گان و دست پروردگان کشور های هستند که با فرستادن آن ها منافع شان را تا مین می نمایند، بنا براین رییس جمهور با مذاکره نمودن با این گروه جاسوسان را در حکومت کابل شریک می سازد. اعضای اشتراک کننده در این نشست مدعی شدند که هیچ شخص و یا کشور حق و صلاحیت بخشیدن گروه طالبان را ندارد، زیرا ، عملکرد گروه طالبان در مقابل شهروندان افغانستان به هیچ وجه قابل بخشش نیست.
شکریه حیدر فعال حقوق زن که یکی از برگزارکنند گان این نشست بود گفت: جا دادن دهشت افگنان در قدرت، سرنوشت شهروندان افغانستان را به بازى گرفتن است، مذاکره با گروه طالبان و رسمیت دادن به این حلقه ، راه حلی برای مشکل سیاسی کشور نخواهد بود .
اشتراک کننده گان این نشست قطعنامه ای را صادر نمودند که به رسم اعتراض قطعنامه توسط یک بانوی چادری پوش » برقع» به خوانش گرفته شد.
درقطعنامه آمده بود؛ گروه طالبان ناقضان حقوق زن بوده وهیچ کشوری به شمول دولت افغانستان حق ندارد تا جنایت کاران جنگی، ناقضان حقوق بشر وحقوق زنان را شامل دولت بسازند.
این قطعنامه هم چنان تاکید کرده، که نباید نام هاى سران گروه طالبان از فهرست سیاه شوراى امنیت سازمان ملل متحد، حذف شوند .
در اخیر قطعنامه آمده است که آن ها ، از دولت تقاضا مى نمایند تا نگذارند کشور دوباره به سال هاى دوره‌ی طالبان برگشته وهمه ارزش هاى دموکراتیک فداى معاملات سیاه گردد.
گفتنی است دولت افغانستان و جامعه جهانی تلاش بر این دارند، تا با سهیم ساختن گروه طالبان درقدرت معضله ی نابسامانی افغانستان را پایان دهند.
عمده ترین محور نشست لندن که تا کمتر از ۷۲ ساعت دیگر برگزار می شود، مذاکره با طالبان خوانده شده است.

3 دیدگاه

  1. هموطن گرامی ! ضمن تقديرازنوشته های زيبای شما .. آخرين اخباروحوادث واطلاعات درمورد مهاجرت هموطنان ما به کشوراستراليا ونيزچگونگی اخذ ويزای کشوراندونزيا را دروبلاگ ما ميتوانيد بخوانيد.قدم های سبز همه ی هموطنان را به وبلاگ مان خوشآمد می گوييم .با تشکر

    لایک

  2. هموطن گرامی ! ضمن تقديرازنوشته های زيبای شما .. آخرين اخباروحوادث واطلاعات درمورد مهاجرت هموطنان ما به کشوراستراليا ونيزچگونگی اخذ ويزای کشوراندونزيا را دروبلاگ ما ميتوانيد بخوانيد.قدم های سبز همه ی هموطنان را به وبلاگ مان خوشآمد می گوييم .با تشکر

    لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.