شکایت خانواده شکیلا از فشار برخی زور مندان بر آنان

خانواده شکیلا، دختری که در هفتم ما دلو سال گذشته (1390) در یک حادثه جنایی که در خانه واحدی بهشتی یکی از اعضای شورای ولایتی بامیان رخ داد، دختر جوانی بنام شکیلا به ضرب مرمی کلاشینکوف به قتل رسید.
شکیلا،دختری که در هفتم مادلو سال(1390) در یک حادثه جنایی در خانه واحدی بهشتی یکی از اعضای شورای ولایتی بامیان به ضرب مرمی کلاشینکوف به قتل رسید.

شکیلا،دختری که در هفتم مادلو سال(1390) در یک حادثه جنایی در خانه واحدی بهشتی یکی از اعضای شورای ولایتی بامیان به ضرب مرمی کلاشینکوف به قتل رسید.
با وجود اینکه تا کنون دو جلسه علنی از سوی محکمه استیناف بامیان، برای بررسی این دوسیه و شناسایی قاتل برگزار شده است، اما تا هنوز که شش ماه از وقوع این حادثه می گذرد، سارنوالی و محکمه استیناف بامیان نتوانسته اند مجرم اصلی قضییه را شناسایی کنند.
در ارتباط با قضییه قتل شکیلا، شخصی به نام قربان (محافظ واحدی و شوهر خواهر شکیلا) بازداشت شده بود که هم اکنون بی گناهی اش ثابت شده و پس از شش ماه از زندان آزاد شده است.
اعضای خانواده مقتول می گویند که در حال حاضر ادعایی از سوی آنان مبنی بر پیگیری دوسیه قتل شکیلا وجود ندارد و کار دوسیه در روزهای پایانی اش قرار گرفته است، فقط بدلیل اینکه خانواده بهشتی از نفوذ سیاسی شان استفاده کرده اند و نهاد های مدافع حقوق بشر نیز در این زمینه مداخله نمی کنند.
عدالت قربانی سیاست
محمد علم برادر مقتول در گفتگو با خبرگزاری بخدی گفت:» پس از برگزاری دومین جلسه علنی محکمه، واحدی بهشتی پدر و کاکایم را دعوت کرده و با حضور بعضی اشخاص از جمله سید اسدالله جعفری نماینده مردم بامیان در مجلس سنای کشور، آنها را وادار کرده اند که از ادعای خود مبنی بر پیدا شدن قاتل شکیلا بگذرند».
او افزود:» مرا تحت فشار قرار دادند تا در جلسه ای که بین پدرم، کاکایم و افراد واحدی بهشتی بود، اشتراک نکنم و کسی هم در مورد موضوع بحث این جلسه چیزی به من نگفته است».
او می گوید:» پس از آنکه کاکا و پدرم از جلسه برگشتند، مرا وادار کردند تا پای ورقی که در آن از  زبان من نوشته بودند:» من هیچ گونه ادعایی ندارم و در جلسه محکمه از روی احساسات حرف زده ام»، را امضا کنم تا به این ترتیب زبانم بسته شده و قضییه مسکوت باقی بماند».
به گفته این عضو خانواده مقتول؛ در این قضییه قدرتمندانی همچون واحدی بهشتی، فکوری بهشتی و چند تن از اعضای مجلس نمایندگان کشور قانون شکنی کرده  و عدالت را قربانی سیاست کرده اند، اما دولت تا کنون در این قسمت هیچ کاری نکرده است.

واحدی بهشتی یکی از اعضای شورای ولایتی بامیان که متهم به قتل می باشد.
متهم اصلی :  واحدى بهشتى است

واحدی و ترس از دست دادن موقعیت اجتماعی
محمدعلم برادر مقتول با شکایت از عدم همکاری نهاد های عدلی و قضایی کشور افزود:» سیاست مدارانی که با خانواده بهشتی ارتباط دارند، همه روزه در کابل به لوی سارنوالی می ورند، تا از این طریق معامله ای انجام داده و از ادامه کار دوسیه جلوگیری کنند».
او می گوید:» واحدی و افراد وی به پدرم گفتند که این قضییه برای ما آبرو ریزی دارد، شما ادعا نکنید، تا قضییه به نحوی تمام شود.
پیشتر محمد علم به بخدی گفته بود که قاتل شکیلا از خانواده واحدی بهشتی بیرون نیست، ممکن خودش باشد و یا هم عبدالوهاب برادرزاده اش که هردو در زمان حادثه قتل شکیلا، در صحنه حضور داشتند.
او همچنان گفته بود که واحدی بهشتی در تماس های تلفنی که با خانواده اش داشته، وعده داده است که به قضات محکمه بامیان پول می دهد تا قربان (متهم به قتل) را آزاد کرده و از هر راه ممکن قضیه را تمام کنند».
بی توجهی سارنوالی در تعقیب دوسیه
 شماری از مردم بامیان بر این باور هستند که  ابهامات زیادی در قضییه قتل شکیلا وجود دارد و سارنوالی در تعقیب این دوسیه کم کاری کرده است..
آنان می گویند که سارنوالان این قضیه همگی از وابستگان خانواده بهشتی است و به نفع او کار می کنند.
بر اساس اظهارات آنان؛ گروه های سیاسی وابسته به خانواده بهشتی در بامیان و کابل   می خواهند با همکاری مسئولان سارنوالی کار دوسیه را توقف دهند.
اما سید یحیی احمد یار رئیس سارنوالی مرافعه بامیان با رد این ادعاها به بخدی گفت که ثارنوالی بامیان طبق قانون عمل کرده و دوسیه را برای پیگیری به محکمه این ولایت تحویل داده است.
او افزود:» ما اقدامات خود را قانونی انجام می دهیم و امر خلاف قانون هیچ مرجع قانونی را نمی پذیریم».
اعضای خانواده مقتول می گویند با وجود آنکه آنها عریضه ای را به کمیسیون سمع شکایات مجلس نمایندگان کشور  نیز برده بودند و از سوی این کمیسیون مکتوبی برای پیگیری دوسیه قتل شکیلا عنوانی والی بامیان فرستاده شده بود، لیکن حکومت محلی هم تا هنوز در این زمینه وارد عمل نشده است.
محمدآصف مبلغ معاون والی بامیان در واکنش به این موضوع می گوید که کار ما تامین عدالت است نه تطبیق عدالت، ما دوسیه را پیگیری می کنیم و نقش نظارتی خود را بر آن خواهیم داشت تا از به انحراف کشاندن قضییه جلوگیری شود.
محمد آصف مبلغ می گوید که نظریات طب عدلی نشان داده است که در پشت قضییه قتل شکیلا رد پای شخصی وجود دارد و ما تا زمانی کار این دوسیه را تعقیب خواهیم کرد که عدالت تامین شود.

محمد آصف مبلغ می گوید که نظریات طب عدلی نشان داده است که در پشت قضییه قتل شکیلا رد پای شخصی وجود دارد و ما تا زمانی کار این دوسیه را تعقیب خواهیم کرد که عدالت تامین شود.
اقدامات کمیسیون حقوق بشر
در همین حال عبدالاحد فرزام رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان به بخدی گفت که این نهاد، از ابتدای وقوع حادثه قتل تا کنون، بصورت جدی و همه جانبه از روند رسیدگی به دوسیه، نظارت دوامدار داشته  و در نهاد های مختلف دادخواهی کرده است.
فرزام افزود:» ما بر علاوه  نظارتی که بر روند پیگیری دوسیه داریم، برای تامین عدالت در مراجع عدلی و قضایی و سایر ارگان های ذیربط حکومت محلی داد خواهی کرده ایم و این کار ما ادامه خواهد داشت».
او می گوید:» ما از ارگان های عدلی و قضایی بامیان و سایر نهاد های ذیربط ملی و بین المللی مقیم در این ولایت خواهان تامین عدالت شده ایم و از آنها در خواست کرده ایم تا به این قضییه، به موقع، همه جانبه و عادلانه رسیدگی کنند».
رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان هشدار می دهد، در صورتی که نهاد های عدلی و قضایی بامیان عدالت را تامین نکنند، این کمیسیون از صلاحیت های قانونی که دارد استفاده خواهد کرد.
هشدار جامعه مدنی بامیان
از سوی دیگر فعالان جامعه مدنی در بامیان با انتقاد از کم کاری نهاد های مسئول در پیگیری دوسیه قتل شکیلا، خواهان روشن شدن حقایق شدند.

این فعال مدنی می گوید:»در صورتی که نهاد های عدلی و قضایی بامیان، حقایق را روشن نسازد، ممکن است مردم این ولایت برای تحقق عدالت و شناسایی قاتل، با راه اندازی تظاهرات ها، به اصطلاح خودش»یخن دولت» را خواهند گرفت.
قضییه قتل شکیلا در خانه واحدی بهشتی یکی از اعضای شورای ولایتی بامیان، چندی است که تبدیل به بحث داغ محافل مردمی در نقاط مختلف کشور شده است.
این قضییه در صفحات شبکه های اجتماعی مانند»فیسبوک» و برخی از سایت های انترنتی نیز با واکنش های تند مردمی روبرو شده  و افراد زیادی، واحدی بهشتی را قاتل شکیلا گفته اند.
واحدی بهشتی، پسر آیت الله بهشتی از سران جهادی پیشین است که در ولایت بامیان طرف داران زیادی داشت.
فکوری بهشتی برادر دیگر واحدی بهشتی، هم اکنون نماینده مردم بامیان در ولسی جرگه است.
خبرگزاری بخدی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.