مردم بامیان خواهان رسیدگی فوری به دوسیه قتل شکیلا شدند

باشندگان بامیان خواستار اعزام هیئتی ویژه با نظارت مستقیم کمیسیون مستقل حقوق بشر برای شناسایی مجرم اصلی این قضییه به بامیان شدند.

صدها تن از باشندگان بامیان، پیش از چاشت امروز چهار شنبه، با راه اندازی تظاهراتی مسالمت آمیز، خواهان رسیدگی عاجل و عادلانه به دوسیه قتل شکیلا شدند.
شکیلا،دختر 16 ساله ای بود که در هفتم ماه دلو سال گذشته در خانه واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان به قتل رسید.
باشندگان بامیان خواستار اعزام هیئتی ویژه با نظارت مستقیم کمیسیون مستقل حقوق بشر برای شناسایی مجرم اصلی این قضییه به بامیان شدند.
در این تظاهرات که از مسجد موسوم به «مسجد جامع شهید مزاری» تا چوک الیکین بامیان ادامه داشت، تظاهرکنندگان با سردادن شعارهای «سارنوالی بامیان، شرمت باد»، «خودکشی شکیلا، دروغی است برملا» و » سید یحیی استعفا استعفا» خواستار برکناری یحی احمد یار رئیس سارنوالی مرافعه بامیان نیز شدند.
عبدالله برات از فعالان مدنی بامیان که در راه اندازی تظاهرات امروز، نقش کلیدی داشت به خبرگزاری بخدی گفت:» ما می خواهیم هیئت ویژه ای از سوی لوی سارنوالی و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با رهبری داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به بامیان آمده و با بررسی عادلانه دوسیه قتل شکیلا، مجرم اصلی قضییه را شناسایی کنند«.
برات افزود:» اگر این هیئتی برای بررسی دوسیه قتل شکیلا به بامیان اعزام نشود، ممکن است که قضییه قتل مسکوت مانده، مجرم اصلی هیچ گاهی پیدا نشده و خون یک انسان بی گناه پایمال شود«.
او می گوید:» در سارنوالی مرافعه بامیان، به خاطر اینکه اکثر سارنوالان از یک قوم خاصی هستند  در رسیدگی به دوسیه قتل شکیلا نیز قوم گرایی کرده اند«.
به گفته این فعال مدنی؛ سارنوال فروغ و هدفمند که مسئول تحقیق دوسیه قتل شکیلا بودند، پس از آنکه حکم بازداشت واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان را صادر کردند، از سوی سید یحی احمد یار رئیس سارنوالی مرافعه بامیان برکنار شده و به جای شان، سید فیروزی سارنوال تحقیق دوسیه مقرر شده که این مسئله وجود قوم گرایی شدید در سارنوالی مرافعه بامیان را نشان می دهد.
برکناری احمدی یار؛ پایان قوم گرایی در سارنوالی
عبدالله برات فعال مدنی در بامیان به بخدی گفت:» شایعات زیادی وجود دارد که یحی احمد یار، پس از قتل مشکوک شخصی به نام عبدالوهاب در 16 عقرب سال 1389 خورشیدی که توسط شخصی به نام حاجی صداقت در ولسوالی یکه ولنگ بامیان صورت گرفته است، فقط برای سرپوش گذاشتن روی این قضییه به حیث رئیس سارنوالی مرافعه بامیان مقرر شده و تا کنون در بسیاری از قضایا از قوم خود حمایت کرده است
بر اساس گفته های او؛ اگر رئیس سارنوالی مرافعه بامیان برکنار نشود، قوم گرایی ها در این ارگان دولتی  ادامه خواهد داشت.
فعالان مدنی هشدار می دهد در صورتی که به خواسته های مردم بامیان پاسخ مثبت داده نشود، حرکت های اعتراضی آنان ادامه پیدا کرده و حتی به ولایت های دیگر کشور نیز کشانده خواهد شد.
از سوی دیگر اسماعیل ذکی هماهنگ کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در بامیان نیز به بخدی گفت که مردم و فعالین مدنی بامیان، می خواهند که  قاتل شکیلا از سوی نهادهای عدلی و قضایی شناسایی و دوسیه شان باید به صورت دقیق بررسی شود.
او افزود:» متاسفانه نه تنها قضییه قتل شکیلا که شش ماه از وقوع آن می گذرد و تا هنوز عامل اصلی آن شناسایی نشده، بلکه قضایای زیادی وجود دارد که از سوی ارگان های عدلی و قضایی بامیان برخلاف حقیقت و به صورت وارونه جلوه داده شده اند
پیشتر سید یحی احمد یار رئیس سارنوالی مرافعه ولایت بامیان به خبرگزاری بخدی گفته بود که این نهاد در بررسی تمامی قضایا طبق قانون و بی طرفانه عمل کرده است.
واحدی بهشتی باید در محکمه حاضر شود
در پایان این تظاهرات قطعنامه ای نیز از سوی مردم و فعالان مدنی بامیان صادر شد که در بخشی از آن چنین آمده است:»از قتل شکیلا در خانه واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان بیشتر از نیم سال می گذرد اما تا کنون هیچ سر نخی از عامل این جنایت وجود نداشته و همه روزه برای پنهان کردن قضییه، از سوی ریاست سارنوالی مرافعه بامیان صحنه سازی های جدید می شود و قضایای جنایی که به عنوان آسیب اجتماعی رخ نموده است، جلوه قومی و نژادی می یابد«.
در جای دیگری از قطعنامه نیز آمده است؛ «شکیلا تنها مقتولی نیست که اینگونه مظلوم مانده است بلکه قضایا و موارد دیگری نیز از این دست وجود دارد که با موجودیت شواهد بسیار، در پشت پرده ها بصورت خاموش افتاده است
همچنان، اشتراک کنندگان در این تظاهرات در جای دیگری از قطعنامه شان، خواستند که سارنیار سید یحی احمد یار  رئیس سارنوالی مرافعه بامیان، باید در محضر رسانه ها مورد استیضاح قرار گرفته و از اصحاب رسانه ها معذرت خواهی کند و واحدی بهشتی نیز که متهم به قتل شکیلا است در محکمه حضور یافته و رفع اتهام کند.
متهم اصلی قضییه قتل شکیلا که در هفتم ماه دلو سال گذشته در خانه واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان رخ داده است، تا کنون که بیشتر از شش ماه از وقوع حادثه می گذرد مشخص نشده و به گفته مسئولان برخی نهاد های مدافع حقوق بشر، رسیدگی به دوسیه غیر شفاف بوده و در هاله ای از ابهام قرار دارد.
پیشتر اعضای خانواده مقتول (شکیلا) به خبرگزاری بخدی گفته بودند که از سوی خانواده واحدی بهشتی تحت فشار قرار گرفته اند تا از پی گیری دوسیه منصرف شوند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.