چرا حکومت ایران به اعدام زندانیان افغان ادامه می دهد؟

دولت ایران با وجود تقاضا های مکرر حکومت افغانستان وملل متحد بازهم از اعدام زندانیان افغان دست بر نمی دارد. در این اواخر جسد های سه جوان افغان که در ایران اعدام شده اند در ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان آورده شده اند.

آژانس های خبر رسانی ایرانی می گویند که درحال حاضر حدود دو هزار افغان در ایران زندانی می باشند، که بیشتر از دونیم صد تن آنها با مجازات اعدام رو به رو اند.
حکومت افغانستان وکمیساری عالی مهاجران ملل متحد می گویند که ایران بازهم به اعدام زندانیان افغان شروع کرده است.
گزارش اعدام زندانیان افغان در ایران طی یک سال چندین بار مایه نگرانی حکومت افغانستان، مردم عادی واحزاب سیاسی شده است. اما با آنهم حکومت افغانستان تا کنون قادر نشده است که دراین زمینه با ایران به یک فیصله مشخص و قابل اجرا برسد.
نادر فرهاد سخنگوی اداره مهاجران ملل متحد درکابل امروز گفت : ایران باید اعدام افغان ها را متوقف گرداند، زیرا این کار مخالف همه میثاق های بین المللی است:
« درحالیکه نمایندگی کمیساری مهاجران ملل متحد از مسأله اعدام ها در ایران نگران است، ما از دولتها تقاضا می کنیم که با همدیگر به شکل دوجانبه روی همه مسائل مذاکره کنند ویک راه حل بیابند که خوش بختانه دولت افغانستان این کار را می کند وباید این امر ادامه یابد».
برای شماری از افغان ها این سوال پیدا شده است که این بار چرا ایران این سلسله را باز شروع کرده است.
برخی مردم می گویند که ایران نتوانسته است مانع تصویب پیمان بین افغانستان و ایالات متحده امریکا گردد، اکنون می خواهد با اعدام افغان ها آن را جبران کند.
درسال گذشته شورای ملی افغانستان قانونی را تصویب کرد که زمینه رد بدل کردن زنداینان را با کشورهای دیگر فراهم آورد. با اینهم به نظر می رسد که حکومت افغانستان براساس آن قانون نیز نتوانسته است زندانیان افغان را از محابس ایران به دست آورد.
گفته می شود افغان های اعدام شده در ایران به اتهام قاچاق مواد مخدر ، فراتر از صلاحیت های قانونی اعدام شده اند.
جماهیر انوری وزیر مهاجران افغانستان قبول می کند که زندانیان افغان بدون اینکه وکیل مدافع داشته باشند اعدام می گردند وتهران باید متوجه این موضوع باشد.جماهیر انوری می گوید:
« زندانیان افغان باید حق داشته باشند که وکیل مدافع بگیرند ودوسیه های آنها به نحو شفاف وصحیح تحقیق شود. ما نمی دانیم که اکنون به چه نحو تحقیق صورت می گیرد».
برخی مردم می گویند که ایران عمداً یک تعداد افغان ها را در کار وبار قاچاق مواد مخدر مبتلا می سازد وبعداً آنها را می کشد. معین مرستیال مبصر سیاسی دراین مورد می گوید:
« ایران خود افغان ها را به جرایم مختلف مانند قاچاق مواد مخدر مبجور می گرداند وبعداً آنها را گرفتار نموده و اعدام می کند».

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.