سومین جشنواره بین المللی فیلم مستند افغانستان۲۰۱۵

 Afghan Film Festival

ماهیت هر جشنواره سینمایی، جدا از نمایش فیلم و دادن جوایز به فیلمسازان، هدف مردم شناسانه ای دارد. اینکه کشور های مختلف نمی توانند مرتب به تولیدات سینمای مستند افغانستان دسترسی داشته باشند و حتی که نمی دانند، وضعیت سینماگران افغانستان از چه قرار است خلا بزرگی در سینمای افغانستان و دست یابی به منابع و استعدادها است. ازین رو با برگزاری این جشنواره، شرایطی مساعد میشود تا به اهداف ارزنده ای چون، مردم شناسی، معرفی بافت های اجتماعی مردم افغانستان، بررسی وضعیت زنان و اقشار مختلف جامعه افغانستانی برای مخاطبان بین المللی نزدیک شویم.

این جشنواره که سه سال است توسط اتحادیه سراسری شهمامه و صلصال در استکهلم، سویدن برگزار میشود، دسامبر امسال نیز با هماهنگی خانه فرهنگ آسیا، اتحادیه سراسری شهمامه و صلصال و نهادهای همکار دیگر بهترین فیلم های مستند با موضوع افغانستان را به نمایش عموم خواهد گذاشت. معرفی هنرمندان خلاق، مخصوصا زنان افغانستان به مخاطبان، است. این برنامه ضمن معرفی افغانستان بعد از طالبان، فرهنگ و هنر در افغانستان، به معرفی زنان و جامعه مدنی، رسانه ها و همچنین اشتراک زنان در کنار مردان در نهادینه سازی دموکراسی نوپا برای احقاق حقوق مساوی بین همه اقشار جامعه خالی از جنسیت و قوم و مذهب میپردازد.

این جشنواره هر سال به مدت سه روز برگزار میشود و طی این سه روز فیلم های مستند ساخت کارگردانان با استعداد افغانستان و همچنین فیلم ها کارگردانان خارجی با موضوع افغانستان به نمایش عموم گذاشته میشود. قرار است امسال ورکشاپ آموزشی تحت نام «از ایده تا فیلم» توسط بانو صحرا کریمی، برگزار شود، همچنین خانم منیره هاشمی، بازیگر توانای تیاتر افغانستان در تبعید، تیاتر زیبا و پرمفهموم ستاره ها که موضوع آن «زندگی زنان افغانستان از دوران عبدالرحمن تا کنون» است را در اختتامیه جشنواره اجرا خواهند کرد.A3_SITARAHA_Riksteatern_2015

هرسال شش ماه قبل از برگزاری جشنواره، آگهی درخواست ارسال فیلم به جشنواره از سوی وبسایت رسمی این جشنواره و اتحادیه سراسری شهمامه و صلصال منتشر میشود. فیلمسازان از داخل و بیرون افغانستان فیلم هایی که با موضوعات مختلف مربوط به افغانستان تهیه شده است را به هییت رهبری جشنواره ارسال میکنند. در مرحله اول فیلم ها توسط هیت انتخاب جشنواره انتخاب میشوند و بعد از آن از سوی داوران در پنج بخش، بهترین فیلم مستند سال افغانستان، بهترین کارگردان زن و بهترین فیلم با موضوع زنان، بهترین کارگردان سینما حقیقت، بهترین مستند با رویکرد مهاجرت و حقوق بشر، بهترین مستند نگاه ویژه به افغانستان با شرکت کننده بین المللی خارج از افغانستان داوری میشود. که برندگان این بخشها در سال ۲۰۱۴، اقایان ابوذر امینی، رازی محبی، جمال ارام، لویس مونیر و خانم صدیقه دولت رضایی بودند.

سومین جشنواره فیلم های مستند افغانستان مقدم همه دوستان و علاقمندان به سینمای افغانستان را که در روزهای ۱۱ تا ۱۳ دسامبر سال ۲۰۱۵ برگزار میشود، گرامی میدارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.