بستن مکتب پاکستانی در قندهار

02

ریاست معارف /آموزش و پرورش ولایت قندهار درِ یکی از مکاتبی که در آن نصاب آموزشی به نفع پاکستان آموزش داده می‌شد را مسدود کرد. در کتاب‌های آموزشی این مکتب سرود ملی پاکستان، معرفی روسای جمهور و معلوماتی دربارۀ تاریخ این کشور آموزش داده می‌شده است.

محمدعوض نظری، معاون آموزشی این ریاست به سلام‌وطندار گفته که این مکتب به نام «روشان» بود و مجوز آموزش آن گرفته شده و تا روشن‌نشدن قضیه درِ این مکتب مسدود خواهد بود.

به گفتۀ آقای نظری پس از بررسی‌ها معلوم شده است که در نصاب آموزشی این مکتب فرهنگ و تاریخ پاکستان و زنده‌گی‌نامه‌های بزرگان سیاسی و نظامی این کشور به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شده است. او گفت که به زودی این موضوع را با نهادهای عدلی و قضایی شریک می‌کنند.

عبدالنافع روشان، رییس این مکتب خصوصی نیز آموزش این مضمون‌ها را می‌پذیرد و می‌گوید که این قضیه از نااآگاهی صورت گرفته و آن‌ها نمی‌دانسته اند که آموزش این درس‌ها با نصاف آموزشی افغانستان مخالف است.

در این مکتب خصوصی از صنف اول تا صنف سوم آموزش داده می‌شد.

باشنده‌گان و فعالان مدنی این ولایت با ستایش از عمل‌کرد مسؤولان در بستن این مکتب، آموزش فرهنگ و تاریخ کشور همسایه در افغانستان را جفایی در حق فرهنگ و تاریخ کشور خود دانستند.

دولت افغانستان: پاکستان از نفوذ و کنترل قابل ملاحظه‌ای بر شورشیان مسلحی که علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی حاضر در این کشور می‌جنگند، برخوردار است و بارها تروریستان از پاکستان امنیت افغانستان را مخطل کرده و بر موسسات و نهاد های دولتی افغانستان حمله ور شدن.
ازین رو صداقت در سیاست خارجی پاکستان وجود ندارد و از هر وسیله برای سقوط دولت افغانستان استفاده کرده است.
ارسال تروریستان به افغانستان، حمایت نظامی از آنها، آموزش و مسلح کردن طالبان و داعش برای وارد کردن مهره های مورد نظر خویش در حکومت آینده افغانستان مواردی اساسی مداخلات پاکستان شمره میشود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.