افتتاح خانه فرهنگ آسیا در کابل

Yalda Yaqubi
یلدا یعقوبی نقاش

جمعه ۳ دلو۸۴

هفت برگ هنر، محفلی را تحت عنوان مرور یک سال فعالیت های فرهنگی- هنری اش برگزار کرد و در این محفل فرهنگسرای هفت برگ هنر منحل و بجای آن خانه فرهنگ آسیا رسمآ فعالیت های خویش را آغاز کرد . هفت برگ هنر یکی از نهاد های صاحب نام در کابل بود که از یک سال بدین سو فعالیت می نمود و از طریق الحاق با خانه فرهنگ آسیا-شعبه سویدن، خانهء فرهنگ آسیا را در افغانستان عهده دار گردید.

فرشاد بنیادی یکی از مسئولین فرهنگسرای هفت برگ هنر در پیوند به فعالیت های این نهاد گفت،» مرکز فرهنگی هفت برگ هنر، در ماه فبروری پارسال در جمع آن عده از نهادهایی پیوست که تلاش داشتند تصویر حاکم از افغانستان را تغییر دهند و الگوی زندگی هم پذیر، متنوع و هنردوست را در جامعه معرفی و نهادینه کند. این مرکز توانست به زودی پایگاه خوبی میان فعالین فرهنگی و هنری در سطح کابل باز کند و از ابتدای کار، این مرکز توانست حمایت فعالین جوان فرهنگی و هنری را جلب کند».

در طول یک سال گذشته، مرکز فرهنگی هفت برگ هنر، بیش از 20 برنامه هنری و فرهنگی را در کابل تطبیق نموده است. این برنامه ها شامل، هشت دور نمایشگاه هنری صدای جوان، نمایش لباس های محلی، دیوار نگاری، تجلیل از روز جوان، برنامه های دادخواهانه و برنامه های موسیقی عصری و محلی بوده است، که گزارش کامل این برنامه ها در وبسایت هفت برگ هنر نیز منتشر شده است.

در ضمن، هفت برگ هنر توانسته است بیش از 40 کارآموز در رشته نقاشی، بیش از 20 کارآموز در رشته عکاسی، بیش از 20 کارآموز در رشته خوشنویسی، و بیش از 10 کارآموز در عرصه موسیقی پرورش دهد. «

فرهنگسرای هفت برگ هنر پس از این با نام خانه فرهنگ آسیا به فعالیت هایش ادامه خواهد داد. تغییر اسم نهاد و تغییر در هیت رهبری، تاثیر منفی بر ماموریت این نهاد نخواهد داشت. خانه فرهنگ آسیا، ماموریت هفت برگ هنر را با جدیت بیشتر و با رویکرد نسبتاً متفاوت تر ادامه خواهد داد. به شکل خلاصه، اهداف کاری خانه فرهنگ آسیا چنین خواهد بود:

  1. تشویق هنرمندان به تفکر، خلاقیت و نو آوری
  2. رفع چالش ها فراروی هنرمندان و وصل آنها با هنرمندان آسیایی و فراتر از آن
  3. شکستن مرز میان هنرمندان و قدردانی از خلاقیت های ارزنده و ثمر بخش آنها
  4. معرفی هنرمندان، شخصیت های فرهنگی و ادبی و تشویق آنها برای کارهای بیشتر
  5. برگزاری کنفرانس ها در عرصه های مختلف اندیشه، هنر و ادب
  6. آموزش و پرورش نسل جدید در راستای فعالیت های هنری و ادبی
  7. تقویت هنرمندان در راستای شغل یابی و کار های کوچک و حمایت مالی برای هنرمندان آزاد اندیش
  8. برگزاری جشنواره های فرهنگی- هنری
  9. برگزاری برنامه های دادخواهانه و بشر دوستانه

 

 سلسله نمایشگاه صدای جوان با آثاری از یلدا یعقوبی

مراسم افتتاح خانه فرهنگ آسیا، در ضمن، مصادف بود با افتتاح هشتمین دور سلسله نمایشگاه صدای جوان. این دور نمایشگاه به نمایش آثار نقاشی یلدا یعقوبی اختصاص یافته بود و توسط نجیب فرزاد-مسئول عملیاتی خانه فرهنگ آسیا و احمد شجاع-محقق ارشد در موسسه دیده بان حقوق بشر افتتاح شد.

بیست و نه اثر نقاشی این بانوی جوان که حاوی موضوعات متنوع و مهم می شدند، برای یک هفته در خانه فرهنگ آسیا-ایستگاه تانک تیل، ناحیه سیزده به نمایش گذاشته شده اند. این آثار، حاوی موضوعات چون پدیده گرمایش زمین، ستم بر زن و پرتره های متنوع دیگر می شود.

سلسله نمایشگاه صدای جوان به هدف تشویق هنرمندان جوان روی دست گرفته شده است و در تلاش خواهد بود که زمینه به نمایش گذاشتن آثار هنری-از هرنوع- جوانان را تسهیل کند.

عکاس: آدم خان آرمان

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.