گریز از باور های دینی تا باور تکانی دینی.

Kazim
محمد کاظم حیدری پناهجوی افغانستانی در اتریش هست و از سال ۲۰۱۵ به اینسو در اروپا مهاجرت کرده است.

باورهای مذهبی کوکورانه بدون تحقیق درباره ریشه و منبع احادیث و سخنان بزرگان مذهبی در افغانستان یکی از چالش های بزرگی است که امروزه فراروی جوانانی قرار گرفته است که با وصل شدن از طریق اینترنت به دنیای پر از اطلاعات و دانش های گوناگون نمیتوانند باور کنند که کره زمین بر شاخ گاو سوار است و یا نمیتوانند به راحتی چشم خود را بر احتمال وجود هستی و زمان قبل از بینگ بنگ ببندند و بگویند چون در قران ذکر شده است، ابتدای دنیا بیگ بنگ بوده است.

 

در غرب بسیاری از جوانان تابو شکن، شرایط ذهنی خود را متفاوت یافتند و اولین قدم ها را بسوی فرار از پوچی یا دین باوری پدری برداشتند. دینی که با فشار های جامعه و خانواده ها به مغز و روان کودکان فرو کرده بودند.

محمد کاظم حیدری پناهجوی افغانستانی در اتریش هست و از سال ۲۰۱۵ به اینسو در اروپا مهاجرت کرده است.
محمد کاظم میگوید؛  من مدت ها در کشورم افغانستان زندگي كردم که دین حرف اول را  در محيط خانواده و زندگی ميزند.
یک دین و باور كاملا إفراطي و خلاف منطق و حقوق بشر.

من در افغانستان پیش از این که به دین اسلام گرایش داشته باشم. بیشتر متوجه شدم حقوق زنان در کشورم  پایمال میشود، و ازینرو با پیدا کردن گرایش فمنیستی، مدتی داوطلبانه در موسسه زنان برای حمایت از زنان افغانستان کار کنم.

او میگوید؛  وقتی همیشه با طرز تفکر انسانی که در مقابل دین داری روزمزگی افراطی دینی مردم افغانستان قرار میگرفتم احساس چالش میکردم و با مشکل روبرو میشدم. همچنین کار کردن و یا همکاری در جهت تغییر وضعیت زنان در جامعه سنتی و افراطی اسلامی چالش بزرگی فرا روی جوانان تساوی خواه و خصوصا من بود. بعد از اینکه در نتیجه نوع دیدم به زندگی و فعالیت هایم عوض شد،  من را کافر و مرتد خواندند و برای آنها کشتن من (ثواب دینی ) بود، ناگزیر پا به فرار از کشورم شدم، تا به سرنوشت فرخنده دختری که بخاطر آتش زدن چند خط به زبان عربی در سرک سنگسار شد و به آتش کشیده شد گرفتار نشوم.
تنها دین نیست که شرایط را برای جوانان تنگ ساخته است، اخلاق در جامعه دینی بیشتر بازی برای تقلیل شخصیت جوانان است و هر جوان افغانستان اگر درگیر شرایط نا به سامان شود با چالش های فراوان و کوبنده مواجه میشوند، چی رسد که کسی دین عوض کند یا هم بی دینی اختیار کند.

محمد کاظم؛ اواخر سال 2015 به کشور اترش پناهنده شدم. عشق و محبت را هرگز به عنوان یک انسان در کشور اسلامی حس نکردم، و در کودکی مثل بقیه هموطنانم با یک آذان گفتن مسلمان خوانده شده بودم. در حال که از این دین افراطی متنفر بودم، به محض رسيدن  به اترش برايم اين فرصت محيا شد تا بيشتر در مورد راه و روشي كه خودم قبول دارم تحقيق كنم پس به مطالعه و تحقيق در مورد مسیحیت و کتاب مقدس پرداختم.

کاظم که چند سالی نگذشته از ذهن تکانی دینی و مهاجرت به مسیحیت میگوی؛  من بعد از مدتی درک کردم كه دين مسحیت یعنی عشق و بخشش ، و اسلام یعنی قانون محض و خشونت. من ایمان دارم درست ترین راه به خدا و برابری ایمان به مسیح فرزند خدا است.

صدها جوان مهاجر مانند محمد کاظم حیدری با پناه بردن به اروپا فرصت این را یافته اند تا برای ادامه مسیر زندگی خود، آزادانه و بدون ترس از سنگسار و ارتداد یا دین انتخاب کنند، ذهن تکانی دینی را تجربه کنند و یا سیکولار شوند و بی دینی کامل را تجربه کنند.

اما دلایلی که باعث میشود که جوانانی که از افغانستان به خارج مهاجر میشوند قبل از هر کاری به فکر آزادی عقیده باشند؟
چی چیز باعث میشودکه جوانان ابتدا در رابطه با راه و رسم فکری خود تجدید نظر میکنند و بعد تجربه دیگر را عمدا انتخاب میکنند.  
باید دلایل جامعه شناسانه عمیقی داشته باشد که خارج از این گزارش کوتاه است.

اغلب جوانانی که اخیرا مهاجر شده اند از خانواده های متوسط  و فقیر جامعه خود هستند که امکانات تحصیلی و شغلی عادی برای آنها به سختی در جامعه افغانستان مهیا بوده است. اینطور به نظر میرسید که اولین خواهش این جوانان داشتن وضعیت مالی بهتر بوده باشد. این در حالیست که این جوانان بیشتر علاقه به شنیدن سخنرانی ها در کلیساها و نشست و برخاست با مردم اروپایی دارند که دید بازتر و متفاوت تری نسبت به دنیا دارند.

naved wazaafarin
نوید واژه افرین؛ آواز خوان جوان و درد دیده افغانستانی هست. او بنا بر ناگزیری ها چند سال است در سوئد زندگی میکند.

نوید واژه افرین؛ آواز خوان جوان و درد دیده افغانستانی هست. او بنا بر ناگزیری ها چند سال است در سوئد زندگی میکند. نوید پسر عاشق به موسیقی و میلودی زندگیست، ساده است و منزوی. نگران است تا اگر روزی به دلایلی مجبورش کنند برگردد افغانستان با تار گیتار اورا حلق آویز کنند.

 

نوید کودک بود که به سوئد آمد، او تا هنوز میان ماندن و دیپورت شدن، میان میلودی و جنگ افغانستان گیر کرده است. شخصیت بینظیر دارد، عمیق و کم حرف است و براحتی درونش را نمیشود فهمید.

نوید از دین خیری ندیده است، او میگوید؛ در دین رنج بود، سیاهی بود، تباهی بود و در نهایت در دین دشمنی با هنر و موسیقی بود.  
من عاشق زندگی ام، مخالف هر نوع تاریکی و جهالت، چی با دین و چی بدون دین.
او حرفهاش را در رابطه با دین نمیتواند به زبان بیارد، چون حراس دارد که روزی مردم جاهل این تارهای گیتار را برایش دام خواهند ساخت‌. او با احتیاط به دین باوران نگاهی میاندازد و آخر حرفش را قورت میدهد.

با نگاهی گذرا به تغییر عقیده این مهاجرین میتوان بوضوح این را فهمید که موضوع دین در افغانستان یک موضوع فقط دینی نیست بلکه به یک راه و رسم غلط برای سلطه گرایی عده ای بر مردم عادی تبدیل شده است. تعلیمات دینی در جهت بسیار تندرو و داعشی سوق داده شده و امنیت خاطر را از فرد فرد جامعه گرفته است. آنچه برای همیشه به عنوان سوال باقی میماند این است که وضعیت آشفته اجتماع روشنفکرانی که در افغانستان باقی مانده اند به کدام سو پیش خواهد رفت و با ادامه این خفقان چندین قربانی به لیست کشته شدگان بی دین اضافه خواهد شد.

نویسنده؛ علی زلیخا، تاشکند

 

15 دیدگاه

 1. تغيير عقيده واقعا پست ترين كار ممكن هست شما در جامعه ما جايگاهي نداريد سزاي شما كه كافر شده ايد بدترينها هست
  عقائد شما كأفران جوانان امروزي ما را گمراه ميكند .
  لعنت بر شما

  لایک

 2. اگر از نظر قانوني سنجيده شود جزاي كفر سنگين هست و حتي سنگسار است پس اگر مي خواهيد زنده بمانيد هرگز به كشور تان بر نگرديد . وگرنه………

  لایک

 3. ادمهاي پست و بي وجدان گير خودم بياييد ميفامم همراي شما چي كنم ! حيف اسلام نكرده كه شما پيرو اش باشيد لعنت بر شما
  جزاي تان سنگسار است

  لایک

 4. خدای دې تاسو د کفري اجیرانو کافرانو ټول پیروان لعنت کړي زه وحیدلله سره موافق یوم! کاظم حیدری او تول هزاره گان بی دین دی!!!

  لایک

 5. لعنت خدا به شما کونی ها
  وطن فروش ها
  کافر ها
  بچه بی خداهای کافر لعنتی شما مایه ننگ جامعه اسلامی هستید جزای شما باید داده شود تا جلو بی دینی در کشور مان کرفته شود جزای شما اتش زدن است و بس !!!!

  لایک

 6. جزای این کافر ها فقط انتحاری است و کشتن مانند امروز که در کابل قتل عام شدن لعنت بر شما

  لایک

 7. به نظر مه این کارتان کاملا اشتباه است جزای شمام که مرتد شده اید جز اعدام دگر چیزی نست انهم سنگسار … لعنت به کسانی که به دین اسلام پشت میکنند …

  لایک

 8. شما که از دین خارج شده اید و اسلام را تروریست میخوانید
  مرتد هستید و کشتن شما بر هرکس واجب است

  لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.