جنگ ارزگان وارد چهارمین روز شد

DqvyxFTX4AAWV1e

منابع محلی ولایت غزنی در جنوب افغانستان تایید کرده که افراد گروه طالبان ازسه  روز گذشته به مناطقی در ولسوالی ارزگان خاص، ولایت ارزگان و مناطقی که بیشتر هزاره‌نشین هستند، حمله کرده‌اند.

ضامن علی هدایت، ولسوال مالستان در همسایگی ولسوالی ارزگان خاص به بی‌بی‌سی گفته است  که درگیری از روز شنبه (پنجم عقرب) با حمله افراد طالبان به دو منطقه «حسینی» و «کندلان» این ولسوالی آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد.

Screenshot 2018-10-30 at 22.57.21.png

 بسیاری از جوانان در شبکه های اجتماعی  جنگ ارزگان را برجسته کرده مینویسند که حکومت در بسیاری از شرایط طالبانی عمل میکنند و این رویکرد برای تصفیه حساب و تضعیف نیروهای مردمی علیه طالبان است.

حکیم شجاعی از فرماندهان محلی افغانستان است که با استقرار نیروهای آمریکایی بعد از سقوط حاکمیت گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ در ولایت ارزگان درکنار آنان با افراد گروه طالبان جنگید.

شجاعی در مصاحبه اخیرش با هزاره ورلد گفت؛ باوجودیکه در جنگ چند روز اخیر سطحی زخمی شده ام، اما در کنار نیروی مقاومت مردمی از مناطق هزاره ها دفاع میکنم و جنگ همچنان ادامه دارد. دشمن با حمایت های زیاد قومی و دولتی در حال عقب نشینی است و پیشرویی ما جریان دارد.

وابستگان قربانیان جنگ اخیر در ارزگان در حال بررسی اوضاع از نزدیک هستند و بسیاری هم از کشته شدن عزیزان خود خبر دادند.

Screenshot 2018-10-30 at 23.08.26

داود ناجی از رهبران حنبش روشنایی در فیسبوکش به شرح ماجرای ارزگان پرداخته است» جنگ کندلان نه مساله اول شجاعی بوده و نه آخرش خواهد بود، مشکل اصلی هم نه طالبان است (که دشمن‌اند و خلق ترور و وحشت کار شان است ) نه حکومت است (که هیچ وقت مدافع ما نبوده است) بلکه مشکل اصلی کسانی است که در شرایط کنونی فرمانده شجاعی را عامل وضعیت ایجاد شده می‌دانند و در تمامی سطوح چه در جلسات سر و سرشته مردمی؛ چه در قالب هیات مثلا صلح، تلاش می‌کنند رقابت‌های شخصی، قولی و حزبی شان را در پس وضعیت به میان آمده پنهان کنند و فشار بر شجاعی را از هر طرف زیاد کنند. همان‌هایی که مسیر و زمان دقیق حرکت فرمانده شجاعی را به طالبان گزارش دادند و او را به کمین برابر کردند. همان‌هایی که نمی‌گذارند در جلسات مردمی تصمیم‌گیری شود.

Screenshot 2018-10-30 at 23.23.54

حکیم شجاعی در دفاع از خودش به بی‌بی‌سی گفته بود که او از مردم در برابر حملات طالبان دفاع میکند و هر نوع درگیری که با طالبان صورت گرفته، با اطلاع فرماندهی پلیس ولایت ارزگان اجرا شده است. آقای شجاعی شاکیان را افراد «تحریک شده» از سوی مقام‌های پیشین ارزگان و شماری از نمایندگان پارلمان خوانده و افزوده بود که آنها برای اینکه کارهای نادرست گذشته خود را تحت الشعاع قرار دهند، اقدام به «توطئه چینی» علیه او می‌کنند.

Screenshot 2018-10-30 at 23.27.28.png

 قربانعلی ارزگانی ، والی سابق دایکندی: درحمله چند روز گذشته طالبان به بخش هایی از مناطق در ولایت ارزگان، تاکنون 42 فرد ملکی شهید شده‌اند. طالبان همچنین 6 تن به شمول یک خانم را اسیر گرفته‌ و 8 فرد ملکی را هم زخمی ساخته‌اند.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.